0

KATEGORIE

Menu

Zvládněte nový školní rok bez stresu a starostí

Začátek nového školního roku představuje nejen pro děti, ale hlavně pro maminky stresující období. Nakoupit sešity, knihy, batoh, pouzdro a další školní pomůcky je nejen finančně, ale i psychicky náročné. Jak vše zvládnout bez starostí a stresu? Prozradíme vám pár zaručených tipů.

Po dvouměsíčních prázdninách je pro děti a také pro rodiče velice náročné vytvořit si zase každodenní rutinu povinností a úkolů. Proto je určitě lepší neponechávat přípravu na poslední chvíli.

Plán je základ

Poslední dva týdny v srpnu věnujte přípravě a nakupte to, co je potřeba s předstihem. Vy sami dobře víte, jestli vaše ratolest potřebuje novou aktovku, penál, sešity nebo oblečení. Také už se svým dítkem můžete uvažovat o volném čase. Mnoho sportovních a jiných klubů totiž na konci srpna zveřejňuje seznamy kroužků na nový školní rok. Vyhnete se tak návalu na začátku září a budete mít jistotu, že na vás vyjde místo.

Více dětí? Bez organizace se neobejdete!

Zorganizovat školu, kroužky, dojíždění a vyzvedávání ze školy apod. je dost náročné i s jedním dítětem, natož třeba se třemi či čtyřmi potomky. V tomto případě je nezbytný harmonogram, aby maminka i tatínek věděli dopředu, jaké mají povinnosti a nedocházelo ke zbytečným hádkám. Oblečení do školy, dresy a potřebné pomůcky chystejte už večer před tím, a pokud je to možné, připravte i svačiny. Ze začátku vám plánování bude asi zabírat více času, ale nakonec ho i dost ušetříte – a budete mít čas si s dětmi i hrát.

Nepřenášejte stres na dítě

Pro děti a zejména pro prvňáčky je nejdůležitější, aby se jim ve škole líbilo. Proto je vhodné si před dětmi udržovat dobrou náladu a nenervovat se, abychom jim naopak nástup do školy neznechutili. Největší chybou je, když rodiče své úzkosti a pochybnosti přenášejí na děti. Místo těšení se na nové kamarády a paní učitelku tak mohou přijít slzy a nechuť jít do školy.

Myslete i na sebe

I když je začátek a průběh nového školního roku náročný, nezapomínejte myslet i na sebe. Maminka není superhrdinka, aby vše musela zvládat sama. Odvoz na kroužky může jednou za čas převzít manžel, stejně jako přípravu do školy nebo pomoc s úkoly. Máte-li poblíž babičky, pak zaměstnejte i je. Volný čas pak můžete využít návštěvou kadeřnického salónu, na nákupech nebo si udělat hezké odpoledne se svými kamarádkami.

Odpočinek je důležitý

Aby rodiče zvládli start do nového školní roku bez stresu, je důležité umět odpočívat. Pravidelný spánek snad nemusíme připomínat. Odborníci doporučují 7-9 hodin denně. Každý však relaxuje jinak. Někdo při sportu, jiný u knížky nebo u televize. Je to jen na vás. Dobrá je i meditace, dechová cvičení, poslouchání hudby nebo procházky v přírodě. Právě chůze je považována za nejlepší způsob odreagování, neboť se při ní do krevního oběhu vyplavují endorfiny, které nám dovolují zapomenout na všechny starosti, zlepšují náladu a zbavují úzkosti.

Pomoc z přírody

Dalším skvělým pomocníkem v boji proti stresu a úzkosti jsou i bylinné čaje. Nejúčinnější bylinkami jsou meduňka lékařská, mučenka, heřmánek, třezalka, levandule nebo kozlík lékařský. Pokud nepatříte mezi fanoušky bylinných čajů, na zklidnění také pomáhá oblíbený zelený čaj.

Řešení naleznete v lékárně

Se zmírněním stresu a napětí vám mohou pomoci i doplňky stravy. V lékárně poohlédněte po přípravku De-press. Ten obsahuje unikátní kombinaci bylin v čele s kozlíkem lékařským pro lepší vyrovnání se stresem a meduňkou přispívající k celkovému uvolnění a pozitivní náladě. Vzácný šafrán tyto účinky synergicky posiluje, urychluje jejich nástup a pomáhá tak udržovat dobrou náladu. Součástí doplňku stravy je také vysoká dávka L-tryptofanu (zdroje tzv. hormonu štěstí), vitamin B6 a hořčík pro snížení únavy a vyčerpání.


Doporučujeme