0

KATEGORIE

Menu

Jak na silnou imunitu u dětí?

Začátek školního roku bývá pro zdraví našich dětí zatěžkávací zkouškou. Bacily na školáky číhají na každém rohu. Navíc v dětském kolektivu se šíří velice rychle. Imunita dětí totiž ještě není zcela vyvinutá, a tak nachlazení, rýma a kašel bývají s přicházejícím podzimem na denním pořádku. Jak nejlépe podpořit dětskou imunitu? Máme pro vás pár rad, které byste neměli opomenout.

Kojení

Imunitní systém dítěte se začíná vyvíjet už v těhotenství, kdy získává imunitní buňky od matky prostřednictvím placenty a po narození skrze mateřské mléko. Kojení je tak pravděpodobně jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit imunitní systém dítěte. Na obranyschopnost našich ratolestí má vliv i porod. Děti přivedené na svět přirozenou cestu mají oproti těm, které se narodily císařským řezem, mnohem silnější imunitu. Postupem času imunitní systém dítěte dozrává a dokáže bojovat s infekcemi sám.

Pobyt na čerstvém vzduchu

Obranyschopnost dítěte podpoříte pobytem na čerstvém vzduchu. Kontakt s vnějším světem totiž zvyšuje jejich odolnost, tak je v tom podporujte. Snažte se s dětmi chodit na procházky a zapojujte je do pohybových aktivit. Podpoříte tím rovněž správný duševní a psychický vývoj a snížíte riziko rozvoje civilizačních nemocí v budoucnu. Nezapomínejte také na správné oblečení. Volte raději více vrstev oblečení z funkčních materiálů než neprodyšný oděv, ve kterém se dítě snadno zpotí a následně prochladne.

Kvalitní spánek a psychická pohoda

Podle odborníků je dostatečný a kvalitní spánek důležitý pro naši obranyschopnost. Nedostatek spánku totiž vede u člověka k větší náchylnosti k onemocněním. Novorozenec může prospat až 18 hodin denně, pro batolata je ideální délka spánku 12-13 hodin, pro předškoláky spánek trvající 10 hodin a pro děti školou povinné kolem 9 hodin. Kromě spánku ovlivňuje dětskou imunitu i stres. U dětí se většinou jedná o úzkosti a strach z neznáma při nástupu do školy či školky. Proto je dobré dítě na tuto změnu připravit, aby se nebálo a nestresovalo a první školní den prožilo bez slziček.

Přiměřená hygiena

Co se týče hygieny, tak zde platí heslo „zlatá střední cesta“. Určitě není dobré vychovávat dítě ve špinavém prostředí, ale zároveň to ani nepřehánějte s úklidem. Také nezakazujte dítěti, když si chce hrát s pískem či hlínou. Přijde díky tomu do kontaktu s vnějšími podněty, což vede nejen k přirozenému rozvoji imunity, ale také k snížení rizika vzniku alergií. Je však důležité naučit děti základní hygieně, a to především mýt si pravidelně a důkladně ruce. Pokud vaše ratolest onemocní, je vhodné vyměnit zubní kartáček, na kterém ulpívají viry a bakterie. Zabráníte tak opětovné nákaze.

Probiotika

Zdravý střevní mikrobiom je pro dětský imunitní systém stejně důležitý jako u dospělých, protože 70-80 % imunitních buněk se nachází ve střevech. Příjem probiotik je tedy velmi důležitý. Děti by neměly kombinovat pouze různé doplňky stravy, ale především zkoušet nová jídla s obsahem probiotik, jako jsou fermentované potraviny – jogurt, kefír, kvašená zelenina apod. 

Kvalitní strava plná vitamínů a minerálů

Základem pro silnou imunitu dětí je zdravý a vyvážený jídelníček, který by měl obsahovat dostatek ovoce a zeleniny, mléčných výrobků a bílkovin z libového masa. Vyhněte se u dětí rafinovanému cukru a průmyslově zpracovaným polotovarům, které obsahují umělá sladidla a barviva. Strava s vysokým obsahem rafinovaného cukru totiž může narušit příjem některých vitaminů a minerálů, které jsou pro silnou imunitu potřebné.

Mezi nejdůležitější vitaminy na imunitu patří vitaminy A, B6, C, D a E, kyselina listová, stopové prvky, včetně zinku, železa, selenu, hořčíku, mědi, a dokonce i omega 3 mastné kyseliny. Všechny tyto živiny se podílejí na tom, aby imunita dětí fungovala správně, protože nedostatek kterékoliv z nich snižuje schopnost jejich organismu chránit se před nemocemi.

Pomoc z lékárny

Dalším vhodným pomocníkem proti virózám je hlíva ústřičná. Tato houba obsahuje vysokou koncentraci vitamínů B, D, C, a stopové prvky jako železo, draslík, zinek, selen a beta-glutany. Není od věci koupit dětem v lékárně účinný přípravek s obsahem těchto látek, které pomáhají dětskému organizmu. Vyzkoušejte např. Hlívu ústřičnou PRO DĚTI s Rakytníkem JACK HLÍVÁK, což je vysoce kvalitní doplněk stravy z tradiční řady Imunit®. V každé cucavé tabletě se ukrývá pravý poklad – vitaminy, minerály, beta-glukany z hlívy ústřičné, extrakt rakytníku, jód a selen. Selen, vitamin B6 a B12 například přispívají k přirozené imunitě. Dále obsažený vitamin D3 zase udržuje normální stav kostí.


Doporučujeme