0

KATEGORIE

Menu

Nedejte letos alergiím šanci!

Počet lidí, kteří trpí nějakou formou alergie, každý rok roste. Nejvíce nových alergiků přibývá na jaře, kdy začínají kvést stromy a do okolí vypouštějí zrnka pylu. V dnešní době se dají projevy pylové alergie potlačit a díky dodržování pár rad mohou alergici žít normální život bez větších omezení.

Co je to pylová alergie?

Alergie je přehnaná až nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na nějakou látku neboli alergen, který je za normálních podmínek pro ostatní lidi naprosto neškodný. V případě pylové alergie se jedná o pyly stromů, travin a bylin. Pylová sezona může trvat až 10 měsíců. Nejčastěji pyly trápí alergiky od března do září.

  • Na jaře trápí alergiky zejména kvetoucí stromy. Nejčastěji se jedná o břízu, habr, jírovec, dub, cypřiš, javor, jasan, buk, kaštanovník, olši, vrbu, ořešák, lísku, olivovník, jilm, topol, platan a lípu.
  • létě jsou největšími spouštěči alergie kvetoucí traviny, jako např. šťovík, jitrocel, pýr, srha kostřava, kukuřice, lipnice, bojínek, rákos, psárka.
  • Na podzim jsou to zejména plevely a bylinky, jako pelyněk, řepka nebo hořčice, tolice vojtěška, drnavec, jitrocel, ambrózie či jetel.

Jak se pylová alergie projevuje?

Pylová alergie neboli sezonní alergická rýma se nejčastěji projevuje smrkáním a kýcháním. Dále také svěděním, řezáním a pálením očí. Alergici mohou mít i zduřené sliznice a pocit ucpaného nosu nebo se jim může hůře dýchat. Příznaky může zhoršovat i astma, které pylovou alergii často doprovází. Neléčená alergie může mít značné dopady na každodenní život. Alergici mohou mít potíže se spánkem a soustředěním. Bývají také často unavení a alergie může ovlivňovat i jejich psychickou pohodu a rozpoložení.

Co dělat a čemu se naopak vyhnout?

Základním pravidlem je snažit se omezit kontakt s alergenem, tj. vyhýbat se rozkvetlým loukám, sadů a lesům. Při pohybu venku je důležité chránit oči slunečními brýlemi. Vždy u sebe mějte oční kapky, které uleví vašim podrážděným očím. Po příchodu domů se pořádně osprchujte a umyjte si i vlasy, ve kterých pyl ulpívá. Vhodné je také často prát a měnit oblečení. Větrejte jen ráno nebo raději po dešti, kdy je koncentrace pylu v ovzduší nejmenší. Skvělým pomocníkem je i čistička vzduchu s HEPA filtrem, který zachytí i nejmenší zrnka pylu, prachu a dalších nečistot. 

Zaměřte se na střevní mikrobiom

Jak už bylo řečeno, alergie je přehnaná a nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na nějakou látku. Proto je vhodné se při léčbě alergie zaměřit na posílení imunitního systému, a to v rámci správné střevní mikroflóry. Špatné zažívání totiž může snižovat naši imunitu. Udává se, že střeva představují
70–80 % naší imunity, a ne nadarmo se střevům říká druhý mozek. Správné fungování střevního mikrobiomu podpoříte díky užívání probiotik, a to buď ve formě kefírových a fermentovaných produktů nebo skrze doplňky stravy.

Vsaďte na probiotika z lékárny

Pokud vám kvašená a nakládaná zelenina, jogurty a kefíry nechutnají, poohlédněte se po kvalitních probioticích v lékárně. Lékárníci doporučují revoluční doplněk stravy AlergoHelp BioBoom®, který vám zajistí tu správnou péči o váš střevní mikrobiom. Síla probiotických kmenů v unikátním komplexu BIOBOOM® spolu s beta-glukany, zeleným čajem, chlorellou a vitaminem D3 podporují obranyschopnost organizmu před vnějšími vlivy, původci kýchání, smrkání a slzení očí.

 


Doporučujeme