0

KATEGORIE

Menu

Mravenčí vám nervy? Možná se jedná o symptom závažnějšího problému!

Také vás někdy trápí brnění a mravenčení končetin, jste přecitlivělí na dotyk nebo vás postihne slabost a necitlivost rukou a nohou? Pak je rozhodně dobré zbystřit! Mohlo by se totiž jednat o závažnější problém s periferními nervy. Ten postihuje stále více a více osob. Lze tomuto stavu předejít a jak nervům ulevit? Poradíme vám!

Periferní nervy spojují mozek a míchu s ostatními nervy v těle. Pokud jsou tyto nervy porušeny, vysílají často do centrální nervové soustavy signály o stavech, které nemají opodstatněný důvod. Lidé tak mají problémy i s běžnými činnostmi, u kterých pociťují těžkosti, jako např. česání vlasů a oblékání. Nepříjemné jsou také pocity brnění či pálení končetin nebo jejich špatná citlivost. Periferní nervy přenášejí do mozku i informace o pocitu chladu nebo tepla. To může být velmi nebezpečné, neboť pacienti nemusí pociťovat žádné příznaky při popálení nebo omrznutí končetin.

Nejčastější symptomy

Pacienti se nejčastěji potýkají s pocity mravenčení, trnutí a brnění končetin. Dále také s oslabením svalů, což může zhoršovat manipulaci s předměty a přenášení břemen. V pozdějším stádiu dochází k problémům s koordinací a chůzí nebo ztrátě citlivosti v rukou. Lidé s problémy periferních nervů také abnormálně vnímají dotyk, teplotu nebo tlak. Symptomy trápí pacienty nejčastěji při spánku, odpočinku nebo únavě. Problémy může vyvolat také nadměrné vystavení stresu, nervozita nebo úzkosti.

Kdo by měl být na pozoru?

Za problémy periferních nervů stojí nejčastěji stres, alkohol, vysoká hladina cholesterolu, diabetes, vysoký krevní tlak, vystavení toxinům (těžké kovy, chemikálie, léky), dědičnost nebo infekce (HIV, borelióza, pásový opar). Symptomy se však mohou objevit i po úrazech či pádech, kdy dojde k mechanickému narušení nervů. Příznaky může vyvolat také nedostatek vitaminů, zejména vitaminu B a vitaminu E. 

Jak potížím předejít?

Nejčastěji za problémy s periferními nervy může nezdravý životní styl. Proto je nutné ho změnit, tj.  zdravě jíst, pravidelně sportovat a vyhýbat se alkoholu a cigaretám. Lékaři doporučují věnovat se alespoň 30 minut denně nějaké fyzické aktivitě, např. plavání, józe, cyklistice nebo procházkám. U diabetiků je zcela klíčová úprava hladiny cukru.

První pomoc z lékárny

Při mravenčení nervů je důležité zjistit příčinu a správně tak nastavit kroky k potlačení nebo odstranění příznaků. V lékárnách jsou k dostání přípravky, které vyživují a regenerují nervy a zajišťují správnou funkci nervového systému. Podívejte se po takových přípravcích, které obsahují kyselinu lipoovou, extrakt vinné révy, ostropestřec a sójové fosfolipidy. Lékárníci doporučují doplněk stravy Neuromedic, který kombinuje vysoké dávky kyseliny alfa-lipoové, vinnou révu, fosfolipidy a vitaminy B, které zajišťují správnou funkci nervového systému a komunikaci mezi nervovými buňkami. Obsažený silymarin navíc chrání nervy před vlivem toxinů. Díky vysokým dávkám vitaminů B je Neuromedic ideální ochrana nervů při jejich nedostatečné výživě, vystavení toxinům, mechanickým vlivům nebo vedlejším účinkům některých tablet. Neuromedic zakoupíte v lékárnách nebo na e-shopu. Pocity mravenčení, brnění či citlivost nervů rozhodně řešte včas, aby nedošlo k dalšímu zhoršování funkčnosti nervů.

 

 

 

 


Doporučujeme