0

KATEGORIE

Menu

Jak pečovat o chodidla v letních měsících?

O chodidla je nutné pečovat po celý rok, ale obzvláště v létě si zaslouží více pozornosti. V letních měsících totiž nohy vystavujeme v otevřených botách, na plážích a koupalištích, a proto je nutné dodržovat pár zásad, aby naše chodidla byla krásná, zdravá a voňavá.

Hydratace

Pokožka nártu je velmi tenká a na chodidlech nejsou žádné mazové žlázy. Často tak nohám chybí potřebná hydratace. Proto bývají chodidla nepříjemně vysušená a často popraskaná. Věnujte tedy svým nohám příslušnou péči, a to, pokud možno pravidelně. Vhodné je jednou za měsíc zajít na pedikúru. Samozřejmostí je nohy každý večer namazat hydratačním krémem, který suchou pokožku krásně zvláční. Nejlepší je aplikovat krém před spaním. Stačí jej nanést v hrubší vrstvě na chodidla a nohy zabalit do igelitových pytlíků nebo teplých ponožek.

Lázeň pro nohy

Každý týden dopřejte nohám pravidelnou koupel v roztoku soli (doporučujeme sůl z Mrtvého moře). Ta se totiž postará nejen o dezinfekci pokožky, ale také o její změkčení. Voda by měla být mírně teplá, zhruba 38 °C, a sahat po kotníky. Nohy nechte ponořené minimálně 10 minut a pak je opláchněte vlažnou vodou. Lehce je osušte a vmasírujte peeling na nohy. Zaměřte se především na oblast paty. Přípravek se postará o odstranění odumřelých buněk.

Obraťte se o pomoc k bylinkám

Pokud nejste příznivci slané vody nebo jste se právě vrátili od moře, použijte lázeň bylinnou. Pro unavené nohy je vhodná lázeň mátová. V boji se zápachem a plísní vsaďte na roztok vody a jablečného octa. Pokud máte příliš suchou pokožku, přidejte do vody heřmánek. Na osvěžení použijte lázeň s trochou čerstvě umleté kávy. Otékající nohy namočte do odvaru z podbělu nebo slézu. Na bolavé nohy pomůže lázeň s obsahem kokosového mléka.

Výběh vhodné obuvi je základ

V horkých letních dnes se nohy více potí, což může vést ke vzniku plísní. Proto je základním parametrem při výběru letní obuvi prodyšnost. Dále pak kvalitní materiál a celkové pohodlí, které nám bota poskytuje. Nejvhodnější jsou materiály přírodní, tedy kůže a prodyšné textilní materiály, které se dobře přizpůsobí tvaru nohy. Nejdůležitější je, aby bota byla dostatečně široká a odpovídala tvaru nohy. Proto je raději zkoušíme ve stoje a odpoledne, jelikož chodidla během dne natékají. Zcela nevhodné jsou syntetické materiály, které při delší chůzi působí nepohodlí, pálení chodidla i nártu.

Vyhlaste válku pocení

U sportovní obuvi se pak často potýkáme s nepříjemným zápachem. I tenisky by měly být vyrobené z lehkých materiálů, aby noha větrala. Většina těchto bot má vyjímatelnou stélku a ideálním řešením proti zápachu je jednou za týden ji vyprat. Boty často střídejte, aby stačily vyvětrat a proschnout. V uzavřených botách, a to ani v lodičkách nebo balerínách, nechoďte na boso. Samozřejmostí je pak osobní hygiena, pravidelné mytí nohou a výměna ponožek. Při výběru ponožek volte ty z bavlny či bambusu. Bambusová látka má antibakteriální vlastnosti, takže zamezuje vzniku a množení bakterií. Navíc má skvělé absorpční vlastnosti.

Jak předejít zápachu?

Při nadměrném pocení a zápachu nohou je vhodné používat antibakteriální spreje. Vhodné jsou ty, které můžete nastříkat na nohy i ponožky. Účinné spreje by měly nejen odstranit zápach, ale i omezit pocení a udržet obuv mikrobiálně čistou. Nejenže se již nebudete muset nikdy stydět se vyzout, ale předejdete plísním, kvasinkám a bakteriím na nohou i nehtech.

Účinná pomoc z lékárny

Řešení nabízí nový zdravotnický prostředek CANEZIN spray s antimykotickým a antibakteriálním účinkem. Široké spektrum aktivních látek účinně eliminuje bakterie, kvasinky a plísně na nohou i v obuvi. Tím omezuje nadměrné pocení a nepříjemný zápach nohou a obuv udržuje mikrobiálně čistou. Při pravidelném používání funguje Canezin také jako prevence proti opakovanému návratu infekce kůže v oblasti nohou a nehtů. Spray lze použít nejen na nohy, ale i na ponožky či do obuvi.