0

KATEGORIE

Menu

Jak se zbavit otravného kašle?

Kašel a nachlazení se během chladných zimních měsíců vyhnou pouze málokomu. Viry a bacily na nás totiž číhají na každém kroku: v zaměstnání, ve škole či veřejné dopravě. Jak s kašlem co nejrychleji skoncovat? Máme pro vás pár tipů!

Kašel je důsledkem akutní infekce horních a dolních cest dýchacích. Běžný kašel trvá zhruba 18–28 dní. Ve většině případů ale nepolevuje dříve než za 2 týdny. V lékárně je k dostání spousta sirupů, kapek nebo pastilek na suchý či vlhký kašel. Jak ale našemu tělu pomoci, aby se kašle zbavilo co nejrychleji?

Dostatek spánku

Kvalitní spánek je pro naše tělo velmi důležitý. Během nemoci to platí dvojnásob. Náš organizmus je během boje s kašlem a nachlazením oslabený a potřebuje načerpat ztracenou sílu a energii. Nejvhodnější poloha při kašli je na zádech, kdy hlavu a záda máte podložené (dekou či polštáři), aby byly výše než zbytek těla. Díky tomu uvolníte nosní dutiny a bude se vám lépe spát. Poloha v leže totiž může více dráždit ke kašli.

Inhalujte

Pro zmírnění kašle je vhodná i inhalace, jelikož napomáhá k roztažení průdušnice a následnému vykašlávání. K inhalaci můžete použít buď speciální inhalátory nebo hrnec s horkou vodou. Do vody můžete také přidat esenciální oleje, jako např. eukalyptus či mátu, které působí příznivě na dýchací cesty. Dutiny vám pomůže uvolnit i horká sprcha, která navíc vaše bolavé svaly prohřeje.

Pozor na suchý vzduch

Ke kašli vás může více dráždit i suchý vzduch v přetopených místnostech. Snažte se proto teplotu omezit a více větrejte, hlavně před spaním. S optimální vlhkostí, která by měla být kolem 45-60 % (při nachlazení i vyšší), vám pomůže zvlhčovač vzduchu. Pokud ho nevlastníte, stačí na topení pověsit mokré ručníky.

Doplňujte vitaminy

Během nemoci je nutné posílit oslabený imunitní systém. Pro správnou obranyschopnost jsou důležité zejména vitaminy C a D. Vitamin C najdete v citrusech (pomeranče, grapefruity, mandarinky, citrony), bramborách, rajčatech, brokolici nebo jahodách. Vitamin D obsahují ryby (losos, makrela, tuňák), játra, vaječný žloutek, mléko a mléčné výrobky. Pokud důležité vitaminy a minerály nejste schopni přijmout ze stravy, můžete je doplnit i formou doplňků stravy, které zakoupíte v lékárně.

Nezapomínejte na pitný režim

Nemoc organizmus člověka velmi vyčerpává. Při horečce a pocení ztrácí tělo hodně tekutin a dochází také ke zvýšené spotřebě vitaminů a minerálů. Nemocný člověk tak musí vypít daleko více tekutin. Denní dávku by měl zvýšit z 2 – 2,5 litrů až na 3 litry tekutin denně. Vhodné jsou čisté vody nebo džusy, ale také čaje (zelený, ovocný, bylinný). Horký čaj navíc uklidní krk, který je od kašle bolavý a podrážděný. 

Vyzkoušejte horký nápoj

Tekutiny doplníte i díky hot drinkům. Jejich výhodou je to, že účinné látky v nich obsažené se ve vodě lehce rozpouštějí, a tak účinkují daleko rychleji než ve formě tablet. Navíc pomáhají s více příznaky nachlazení najednou a díky přírodnímu složení nezatěžují ledviny, játra, srdce ani jiné orgány. V lékárně je k dostání doplněk stravy HerbalMed Hot drink krk a průdušky, který je vhodný pro děti, ale i těhotné a kojící ženy. Rovněž můžete vyzkoušet nový doplněk stravy HerbalMed Hot drink Forte s kofeinem, který je inovativní svým složením posíleným o přírodní kofein. Právě ten zaručuje rychlejší nástup účinku, potlačení únavy a komplexnější působení.

Vsaďte na bylinky

Už naše babičky a prababičky radily, aby se proti kašli užívaly různé bylinky. A tato rada platí dodnes. Prokázané protialergické a protizánětlivé účinky má boswellie. Tato zázračná bylinka utlumí zánět, alergii i dráždivý kašel. Na suchý kašel je prospěšná také mateřídouška, jelikož obsahuje látky s dezinfekčním účinkem. Pokud chcete lépe odkašlávat a bojovat tak s vlhkým kašlem, vsaďte na jitrocel, který uvolňuje hleny z dýchacích cest. A jestli si nejste jistí, jaký kašel máte, vyzkoušejte bylinné sirupy, které jsou právě na bázi bylinných extraktů určených pro oba typy kašle. Tou správnou volbou je STOPKAŠEL Medical sirup Dr. Weiss. Tento zdravotnický prostředek obsahuje unikátní kombinaci účinných bylinných extraktů s násobným efektem 5 bylin, které zklidňují podrážděný krk, ulevují při kašli a omezují tvorbu hlenu.