0

KATEGORIE

Menu

Suchý nebo vlhký kašel? Víme, jak s ním bojovat!

Nástup podzimu představuje pro naši obranyschopnost zatěžkávací zkoušku. Viry a bacily na nás číhají na každém rohu: v zaměstnání, ve škole či veřejné dopravě. Proto je velmi těžké se nachlazení a kašli vyhnout. Jak s nimi co nejúčinněji bojovat?

Kašel je důsledkem akutní infekce horních a dolních cest dýchacích. Někdy se může jednat také o vdechnutí nějakého předmětu, či prachu apod. Běžný kašel trvá zhruba 18–28 dní. Ve většině případů nepolevuje dříve než za 2 týdny. Kašel rozdělujeme na dva druhy: suchý a vlhký kašel.

Suchý vs. vlhký kašel

Při léčbě kašle je důležité vědět, jaký typ kašle vás trápí. Pro suchý kašel je typické, že po podráždění dýchací trubice začnete kašlat, dusit se a nemůžete se pořádně nadechnout. Při dráždivém kašli nevykašláváte hlen z průdušek. Při vlhkém kašli cítíte bolest na hrudi a v průduškách se nachází hlen, který se bez podpory obtížně vykašlává.

Obraťte se o pomoc k přírodě

Už v minulosti babky kořenářky radily, aby se proti kašli užívaly různé bylinky. Výborný je jitrocel, který usnadňuje odkašlávání, uvolňuje hleny, ulevuje při astmatu a zánětech průdušek a mandlí. Velmi pozitivní vliv na dýchací cesty má také bazalka, která dokáže pomoci s odkašláváním. Na suchý kašel pak pomáhá mateřídouška. Lipový květ se zase využívá ke zmírnění horečky, podporuje produkci potu a pomáhá rozpouštět hleny. Lipový čaj se pije při rýmě, kašli, nachlazení, zahlenění horních dýchacích cest či při problémech s průduškami.

Vsaďte na kombinaci bylin

Pokud chcete jít při léčbě kašle najisto, sáhněte po bylinných sirupech ze své lékárny! Účinkují při vlhkém i suchém kašli, jsou na přírodní bázi a jejich příjemná chuť usnadňuje užívání. Vyzkoušet můžete např. STOPKAŠEL Medical sirup Dr. Weiss. Tento zdravotnický prostředek obsahuje unikátní kombinaci účinných bylinných extraktů s násobným efektem 5 bylin, které zklidňují podrážděný krk, ulevují při kašli a omezují tvorbu hlenu. Sirup vhodný pro alergiky, celiaky a diabetiky (slazeny fruktózou a sukralózou). Díky obsahu šetrných a bezpečných bylin je mohou užívat také těhotné a kojící ženy.

Urychlete léčbu

Nejčastěji se k léčbě kašle používají nejrůznější sirupy. Léčbu však můžete urychlit i díky pár maličkostem. Například inhalací páry, zvlhčováním vzduchu v místnosti nebo vyhýbání se zakouřenému prostředí. Dále dodržujte pitný režim. Nejlepší jsou bylinné čaje, voda či ovocné a zeleninové šťávy. Ale pozor, neslaďte si čaj medem. Ten totiž může při kašli dráždit. Také se vyhněte mléčným výrobkům, které zahleňují. Ulevit od dráždivého kašle vám mohou pomoci i mentolové bonbony či pastilky.

Už jste slyšeli o horkém nápoji?

Kašel bývá často provázen rýmou, bolestí v krku a horečkou. Všechny tyto obtěžující příznaky, typické pro chřipku a nachlazení, lze řešit najednou, třeba pomocí oblíbených kombinovaných přípravků ve formě horkých nápojů. V lékárně můžete vyzkoušet doplněk stravy HerbalMed HotDrink Dr. Weiss dýchací cesty nebo doplněk stravy HerbalMed HotDrink Dr. Weiss krk a průdušky. Díky přírodnímu složení nezatěžují játra a ledviny a lze je kombinovat s antibiotiky. Horký nápoj je navíc vhodný i pro těhotné a kojící ženy.

Jak kašli předejít?

Aby se kašel vracel co nejméně, je třeba posílit imunitní systém. Toho lze mimo jiné dosáhnout například zkvalitněním jídelníčku. Ten by měl obsahovat dostatek ovoce a zeleniny, mléčných výrobků a bílkovin z libového masa. Nezapomínejte také doplňovat vitaminy a minerály. Mezi nejdůležitější vitaminy na imunitu patří vitaminy A, B6, C, D a E, kyselina listová, stopové prvky, včetně zinku, železa, selenu, hořčíku, mědi, a dokonce i omega 3 mastné kyseliny. Důležitý je i dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, kvalitní spánek a odpočinek.

 


Doporučujeme